Oddlužení soudní cestou
Topíte se v dluzích? Vyhlaste bankrot.
Dostali jste se do situace, kdy nejste schopni splácet vaše finanční závazky vůči věřitelům? Bojíte se zvedat telefony a otevírat dveře, aby za nimi nestáli exekutoři? Nevíte už, jak vaši finanční situaci řešit dál? Můžete využít oddlužení soudní cestou a vyhlásit na vaši osobu bankrot.
Co je osobní bankrot
Osobní bankrot představuje zákonem stanovenou formu oddlužení, kdy v průběhu pěti let musíte být schopni splatit alespoň 30% vašich závazků a po tuto dobu žít s životním minimem. Měsíčně budete platit pravidelné splátky a i v případě vašich nenadálých příjmů, jako je například dědictví nebo mimořádný přivýdělek, odevzdáváte peníze věřitelům. Po dobu plynutí pěti let tak můžete splatit i celý váš závazek, minimum je však 30%. Zbylý dluh vám pak bude po uplynutí pěti let odpuštěn.
Na co lze osobní bankrot uplatnit
Osobní bankrot můžete uplatnit na všechny vaše půjčky, úvěry, nebo splátkové prodeje, které nejsou vázány zástavou. Nelze tedy uplatnit na hypotéku nebo leasing – v tomto případě byste byli nuceni majetek, který je považován za zástavu, prodat.
Jak vyhlásit osobní bankrot
Žádost o vyhlášení osobního bankrotu musíte podat k soudu, a to ve chvíli, kdy na vaši osobu vyhlásíte úpadek. Zároveň musíte mít více věřitelů, být v platební neschopnosti a vaše závazky musí být po splatnosti delší dobu jak 30 dní. Platební neschopností se pak v tomto případě rozumí stav, kdy nejste po dobu tří měsíců schopni platit vaše závazky ve stanoveném termínu, neplatíte je vůbec nebo je na vás vyhlášena exekuce.
Pro vyhlášení osobního bankrotu je dobré se obrátit na odborníky, kteří se touto službou zabývají a domluvit se s nimi na podrobnostech. Žádost o osobní bankrot totiž musí být vyplněna správně a věcně.
Osobní bankrot pak nemůžete být vyhlášen ve chvíli, kdy nebudete mít stálé zaměstnání, protože hrozí riziko, že nesplatíte minimálně 30% dluhů, pokud už na vás byl vyhlášen osobní bankrot v minulosti nebo pokud nebudete schopni splatit minimálně 30% vašich finančních závazků.
Napište komentář