Exekuce seznam – registr

Posted on Červenec 28th, 2013 in Exekuce by admin

Exekuce majetku není nic příjemného

Velkým strašákem poslední doby je exekuce. Právě samotní exekutoři, kteří jsou povinni peníze z dlužníka získat, jsou známí svými nevybíravými způsoby. Ať už se jedná o exekuci na plat, zablokování účtu, nebo dokonce zablokování majetku včetně nemovitostí. Navíc je každé taková exekuce zapsána do speciálního registru.

Je na vaši osobu uvalena exekuce? Pravděpodobně se v tomto registru najdete.

Každý exekutor má ze zákona povinnost vložit každou aktuální exekuci právě do tohoto registru. Ta je v něm uvedena po celou dobu, kdy exekuce trvá. Pokud je však ukončena, mělo by dojít k vymazání celého záznamu, a to nejdéle do 15 dnů ode dne, kdy je dlužník oficiálně vyrozuměn právě o jejím ukončení. Samozřejmě k vymazání musí dát pokyn příslušný exekutor.

Výjimkou jsou orgány státní správy nebo pojišťovny

Existují však případy, kdy se dané exekuce do této evidence nedostanou. Jsou to například důvody, kdy ji na vás vyhlásí například zdravotní pojišťovna, finanční úřady nebo jiné státní orgány či soudy. Ti totiž nepostupují přes běžné exekutory, a tak tuto povinnost zveřejňování nemají. Přesto jsou však oprávněni pohledávky vymáhat či také zabavovat dlužníkův majetek.

Přístup do registru je zpoplatněn

Tento registr však přináší i celou řadu výhod, které může využívat každý. Ať už se může podívat na své exekuce, které jsou vedeny, tak si lze prověřovat i jiné osoby, například obchodní partnery. Stejně tak může tuto evidenci využívat i banka nebo nebankovní společnost pro poskytování úvěru. Nelze v ní však vyhledávat neomezeně, ale každý přístup, tedy konkrétně zobrazený záznam o dané osobě je zpoplatněn. I přesto tento registru mnoho institucí využívá, jelikož mají jistotu, že nebudou jednat s problémovým klientem, který aktuálně již někomu dluží a je by tak mohl potkat podobný osud.


Napište komentář

  • Text komentáře:
TOPlist