Centrální registr dlužníků České republiky

Posted on Září 24th, 2013 in Dluhy by pavel

Centrální evidence dluhů v ČR

Česká republika má celou řadu registrů dlužníků, kde se evidují závazky po splatnosti, ale třeba i klasické půjčky, které řádně člověk splácí. Každý registr je organizací, která sdružuje určité subjekty s cílem monitorovat dluhy především fyzických osob k těmto členům daného registru. Jinak totiž nemohou tyto instituce získat informace, než že si je navzájem vyměňují.


Jak to funguje

Společnosti, které jsou součástí organizace zvané registr dlužníků, patří obvykle k největším hráčům na trhu. Jde především o banky, telefonní operátory, poskytovatele energií a podobně. Jde o společnosti, které mají velkou databázi klientů a je pro ně důležité vědět, jak daný klient splácí a jakou má platební morálku. Pro banky je tato informace naprosto zásadní, protože podle ní řídí svůj risk management. Centrální registr dlužníků České republiky je pak místo, odkud si má každý občan možnost nechat zaslat informaci, zda někomu nedluží a případně kolik.

Služby registru dlužníků

Registr dlužníků funguje tedy jako jakási databáze osob, které mají dluhy, něco někdy nesplatili nebo splatili pozdě. Je zajímavé, že například při získávání hypotéky je pro člověka i nedoplatek několika stokorun za telefon stopkou, protože mu banka neudělí čistý ratingový postoj a tím pádem prakticky nemá šanci tento člověk získat hypotéku. Přes kreditní riziko banky prostě neprojde. Je to naprosto nelogické, ale systém jsou v současnosti přesně takhle nastaveny a nedávají bankám, ani jejím pracovníkům možnost, jak dát peníze člověku, který i třeba sebe menší dluh zaplatil pozdě. Je to pro majitele banky tak nepřekonatelná zábrana, že prostře půjčku nedostanete ani s ručitelskými závazky.

1 komentář k “Centrální registr dlužníků České republiky”

  1. 1 Duptnauy0 napsal v 23.38 dne 24.3.2016:

    Zde vlozte text komentare.


Napište komentář

  • Text komentáře:
TOPlist