Konec topné sezóny: Objednejte kominíka a změňte dodavatele

Posted on Červen 5th, 2017 in Nezařazené by admin

Ačkoliv květnové dny probíhají ve znamení téměř letních teplot, topná sezóna ještě neskončila. Ta oficiálně skončí až 31. května. Po tomto dni byste měli udělat hned dvě důležité věci. Nechte zkontrolovat a případně vyčistit celý topný systém od kotle až po radiátory a zvažte výměnu dodavatele energií za levnějšího.

 


Začátek a konec topné sezóny určuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 194/2007 Sb., která upravuje pravidla pro dodávku teplé vody a vytápění. Dle této vyhlášky topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května. Úplně topit se tak přestává na přelomu května a června s ohledem na stávající teploty. Tato doba je ideální pro údržbu topného systému dle typu kotle.

Zavoláme kominíka, ten má dobré nápady

Po skončení každé topné sezóny je doporučení provést údržbu a kontrolu kotle. V případě, že používáte kotel na tuhá paliva, je doporučeno nechat vyčistit komín nejméně 2krát do roka. Vyčistit si jej můžete sami, lepší a jistější je objednat kominíka, který komín odborně zkontroluje a vyčistí. Jednou ročně byste měli provést kontrolu spalinových cest, kterou musí provést kominík. Pokud by odhalil závažnější škody, je nutné závady odstranit, a poté provést novou revizi komína.

 

Údržbu vyžaduje i samotný kotel na tuhá paliva, v němž se usazují nečistoty. Ty lze odstranit pomocí kartáče nebo špachtle. Po vyčištění zkontrolujte šamotové vyzdívku, rošty, klapky i těsnící šňůry. Každé dva roky musí být provedená revize kotle na tuhá paliva servisním technikem.

 

Máte-li plynový kotel, je doporučena kontrola jednou ročně nejlépe po skončení topné sezóny – tedy právě teď. Servisní technik kotel důkladně prohlédne prohlédne a zkontroluje všechny jeho funkce. V případě nutnost vymění opotřebené součástí a bude-li vše v pořádku, vystaví zákazníkovi potvrzení o provedené kontrole.

 

Při celkové údržbě nezapomeňte také na radiátory, které jsou důležitou součástí topného systému. Jsou-li rezavá nebo z nich uniká voda, zavolejte topenáře. Máte-li termostatické hlavice, pootočte jim párkrát a pak je ponechte úplně otevřené.

Zvažte změnu dodavatele plynu

Pokud vás účet za energie opět nemilé překvapil, nastal čas popřemýšlet, zda se nevyplatí změnit dodavatele plynu. To samozřejmě platí pro všechny, kteří topí plynem. Při té příležitosti se zamyslete také nad změnou dodavatele elektřiny, kterou využíváme k osvětlení, vaření i jako zdroj energie pro všechny elektrospotřebiče. Správnou změnou dodavatele můžete ušetřit desítky procent.

 

Náklady na vytápění patří mezi hlavní výdaje každé domácnosti. Konečná spotřeba a tedy i celkové ceny energií závisí na tom, zda se jedná o dům či byt, na velikosti nemovitosti, na typu kotle i na kvalitě zateplení celé nemovitosti. Spotřebu lze snížit vhodnými úspornými řešeními (zateplení, nová okna, úsporný typ vytápění aepod.) a případně i změnou dodavatele plynu.

 

Nejprve zkontrolujte, jak se pohybují aktuální ceny plynu a ceny elektřiny, abyste získali alespoň základní přehled o cenách energií. Poté si vezměte svůj účet za energie a porovnejte je se zjištěnými informacemi. Dozvíte se, jak moc se lišíte nebo nelišíte. Následně si na internetu vyhledejte kalkulačku plynu a kalkulačku elektřiny, které za vás velmi jednoduše provedou hrubé srovnání cen energií.

 

Přesně takové služby nabízí Úspory.cz, který vám pomůže nejen s vyhledáním levnějšího dodavatele energií, ale také s vyřízením veškeré administrativy spojené se změnou dodavatele.


Napište komentář

  • Text komentáře:
TOPlist