Exekutorský úřad – co řeší a jak funguje?
Jedině ten je oprávněn sebrat dlužníkovi veškerý majetek
Ačkoliv se o exekucích v poslední době velmi často a živě mluví, pojďme si přece jenom shrnout, jaké je pole působnosti a co vše exekutorský úřad řeší, a jak vlastně funguje. Exekutorských úřadů je v naší republice několik desítek. V každém z nich je řada pracovníků, tedy exekutorů, jejímž cílem je vymoci pohledávku od dlužníka, a to často různými prostředky.
Princip fungování exekutorského úřadu
Žádný exekutorský úřad sám o sobě o ničem nerozhoduje. O nároku o úhradě dlouho rozhodne buď soud, nebo případný rozhodce. Pokud věřitel tento dokument získá a ten nabije právní moci, může se s ním obrátit na příslušný exekutorský úřad. Ten následně začne přímo konat. Pro něj je podkladem o oprávněnosti dluhu právě dané rozhodnutí. Princip je podobný a tak nejprve dojde k zablokování osobních účtů, následně k exekuci platu a často také majetku jako takového. To vše jsou možnosti, jak exekutorský úřad získá peníze.
Co řeší dále?
Veškeré peníze, které získá, potom posílá danému věřiteli. Jakmile je pohledávka splacena, vyplatí si danou odměnu, která náleží exekutorovi, který měl vše na starost. Ta je často kombinací paušální částky a procentuelní částky z dané pohledávky. Pokud získá peníze z platu či zablokovaného účtu, je to snadné. Pokud zabavuje majetek a nemovitost, musí dále řešit i organizování dražeb, dražení jednotlivých věcí a předávání je jejich výhercům. To vše jsou hlavní činnosti každého exekutorského úřadu.
Dohoda s dlužníkem
Často patří mezi činnosti i možnost jednání o splátkovém kalendáři. Pokud jste i vy v roli dlužníka, určitě se na daný exekutorský úřad neváhejte obrátit s tímto požadavkem. Díky tomu může dojít i k odblokování vašeho účtu nebo zrušení exekuce na váš plat. Vždy se vše řeší individuálně, především v závislosti na výši dluhu.
Napište komentář