Co je to insolvence?

Posted on Září 10th, 2013 in Oddlužení by pavel

Jak se bránit insolvenci?

Insolvence je v poslední době čím dál častěji využívaný termín, který je spojený především s právnickými osobami. Insolvenční zákon však zavádí i insolvenci fyzických osob, ze které vede cesta osobním bankrotem. Insolvence je tedy stav, kdy daný subjekt není schopen splácet své aktuální závazky. Jde o situaci, kdy si člověk půjčil více peněz a splácí více, než je schopen vydělat.


I z insolvence vede cesta

Insolvence dříve znamenala konec. Konec života na nějaké slušné úrovni, protože jakmile se člověk dostal do insolvence, neměl prakticky žádnou možnost se z ní dostat a žít opět plnohodnotný život. Dluhů se prostě člověk nezbavil. Když jednou dlužil nějakou velkou sumu, neměl prakticky žádné možnosti, jak peníze splatit a byl takříkajíc bez šance. Dnes je to ale jiné. Osobní bankrot dává prakticky každému člověku v insolvenci šanci zabojovat.

Insolvence u firem a osob

U firem není insolvence nic neobvyklého. Jde o klasický stav, kdy společnost nehradí své dluhy a někdo jí „pošle“ do insolvence. Existují i případy takzvaného šikanózního návrhu na insolvenci, kdy nějaký pochybný člověk fiktivně pošle firmu do insolvence, i když mu nedluží. Společnost pak může ztratit dobré jméno u svých obchodních partnerů a třeba může mít i problém nakládat se svým vlastním majetkem. V poslední době se ale počet těchto návrhů výrazně snížil a insolvenční správci se snaží těmto nekalým praktikám zabraňovat a předcházet. Insolvence je totiž velice citlivé téma jak pro fyzickou osobu, tak i pro společnost. Fyzická osoba se musí minimálně na pět let zbavit všech věcí, které jdou nad životní minimum a za tuto dobu je potřeba splatit alespoň 30% dlužné částky. Jinak není možné osobní bankrot použít.


Napište komentář

  • Text komentáře:
TOPlist